X
تبلیغات
زولا

انتظار پویا(هل من ناصر لنصره مهدی قائم آل محمد؟)

در هنگام فتنه سکوت نکن!

بسم الله الرحمن الرحیم


کنار کشیدن در زمان فتنه نوعی کمک به فتنه


این را هم عرض بکنیم؛ بعضی‌‌ها در فضای فتنه، این جمله‌‌ی «کن فی الفتنة کابن اللّبون لا ظهر فیرکب و لا ضرع فیحلب»(۱) را بد میفهمند و خیال میکنند معنایش این است که وقتی فتنه شد و اوضاع مشتبه شد، بکش کنار! اصلاً در این جمله این نیست که: «بکش کنار». این معنایش این است که به هیچ وجه فتنه‌‌گر نتواند از تو استفاده کند؛ از هیچ راه. «لا ظهر فیرکب و لا ضرع فیحلب»؛ نه بتواند سوار بشود، نه بتواند تو را بدوشد؛ مراقب باید بود.

در جنگ صفین ما از آن طرف عمار را داریم که جناب عمار یاسر دائم - آثار صفین را نگاه کنید - مشغول سخنرانی است؛ این طرف لشکر، آن طرف لشکر، با گروه‌‌های مختلف؛ چون آنجا واقعاً فتنه بود دیگر؛ دو گروه مسلمان در مقابل هم قرار گرفتند؛ فتنه‌‌ی عظیمی بود؛ یک عده‌‌ای مشتبه بودند. عمار دائم مشغول روشنگری بود؛ این طرف میرفت، آن طرف میرفت، برای گروه‌‌های مختلف سخنرانی میکرد - که اینها ضبط شده و همه در تاریخ هست - از آن طرف هم آن عده‌‌ای که «نفر من اصحاب عبد اللَّه بن مسعود ...» هستند، در روایت دارد که آمدند خدمت حضرت و گفتند: «یا امیرالمؤمنین - یعنی قبول هم داشتند که امیرالمؤمنین است - انّا قد شککنا فی هذا القتال»؛(۲) ما شک کردیم. ما را به مرزها بفرست که در این قتال داخل نباشیم! خوب، این کنار کشیدن، خودش همان ضرعی است که یُحلب؛ همان ظهری است که یُرکب! گاهی سکوت کردن، کنار کشیدن، حرف نزدن، خودش کمک به فتنه است. در فتنه همه بایستی روشنگری کنند؛ همه بایستی بصیرت داشته باشند. امیدواریم ان‌‌شاءاللَّه خدای متعال ما را و شما را به آنچه میگوئیم، به آنچه نیت داریم، عامل کند؛ موفق کند.

۱۳۸۸/۰۷/۰۲


بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری


___________________________________________________________________________
۱ ) قصار ۱ :
قَالَ ( علیه السلام ) : کُنْ فِی الْفِتْنَةِ کَابْنِ اللَّبُونِ لَا ظَهْرٌ فَیُرْکَبَ وَ لَا ضَرْعٌ فَیُحْلَبَ .
ترجمه:
آن حضرت فرمود: در فتنه همچون شتر بچه باش، او را نه پشتى است که سوارش شوند، و نه پستانى که شیرش دوشند
۲ ) شرح ‏نهج ‏البلاغة ، ابن ابی الحدید ج ۳ ص ۱۸۶ وقعة صفین ،نصر بن مزاحم‏ ص ۱۱۵ بحارالأنوار ج ۳۲ ص ۴۰۶

« أتاه آخرون من أصحاب عبد الله بن مسعود منهم الربیع بن خثیم و هم یومئذ أربعمائة رجل فقالوا یا أمیر المؤمنین إنا قد شککنا فی هذا القتال على معرفتنا بفضلک و لا غناء بنا و لا بک و لا بالمسلمین عمن یقاتل العدو فولنا بعض هذه الثغور نکمن ثم نقاتل عن أهله فوجه علی ع بالربیع بن خثیم على ثغر الری فکان أول لواء عقده ع بالکوفة لواء الربیع بن خثیم.»
ترجمه:
عده ای دیگر از یاران عبد الله بن مسعود نیز که ربیع بن خثیم با آنان بود و آن روز چهار صد تن مى‏شدند نزد وى آمدند و گفتند: اى امیر مؤمنان، ما با وجود شناخت فضل و برترى تو، در این جنگ تردید داریم (به شک افتاده ایم)و نه ما و نه تو و نه دیگر مسلمانان هیچکدام از وجود افرادى که با دشمنان برون مرزى پیکار کنند بى‏ نیاز نیستیم، پس ما را در برخى مرزها بگمار که آنجا کمین کنیم و در دفاع از مردم آن مناطق بجنگیم، پس على ربیع بن خثیم را به حدود رى فرستاد و نخستین پرچمى که امام در کوفه بست(برافراشت)، پرچم[مأموریت مرزدارى] ربیع بن خثیم بود.


http://farsi.khamenei.ir/newspart-index?nhid=321&npt=9======================================


نکته مهم اینکه فتنه اصلی هنوز شروه نشده و محتوای آن مذهبی و امام زمانیست


به اسم مذهب علیه مذهب لیکن اتفاقات اخیر در جهت تضعیف روحیه مردم و انقلاب است و کاربرد دیگری ندارد

برچسب‌ها: فتنه اکبر، فتنه

☼ ساخت کد صوتی مهدوی برای وبلاگ ☼